TAHÁK: Jak řídit své aktivity (nejen) v roce 2018 a díky tomu i svůj čas

Také máte hodně zájmů a povinností a nejraději byste stihli všechno? Jenže jeden život vám na to, stejně jako mě, nestačí?

Stihnout se dá v životě ledacos. Otázkou však zůstává, zda mají všechny aktivity, kterým se věnujeme, smysl. Jak se rozhodnout, kterým věnovat svůj drahocenný čas a kterým se věnovat méně nebo nejlépe vůbec?

Před Vánoci jsem obcházela klienty, abych jim poděkovala za dosavadní spolupráci a popřála jim hezké svátky. V jedné firmě mě chodbou vedla žena, která se zúčastnila jednoho z mých seminářů a řekla mi: „Čtu váš blog a vždy v něm hledám návod, jak všechno stihnout, mám toho tolik…

Pomůcka je na světě

Její povzdech mi vnukl nápad pro vás připravit pomůcku, kterou sama používám a kterou jsem si zatím nechávala pro sebe. Seznámila jsem se s ní před pár lety na přednášce skvělého slovenského lektora a kouče Petra Urbance. Kromě spousty užitečných informací mluvil o tzv. managementu aktivit. Do té doby jsem o něm neslyšela a nenapadlo mě se na všechny své aktivity podívat takovýmto úhlem pohledu. Pomůcku, kterou jsem se naučila a kterou se řídím, vám za chvilku představím a také si jí budete moci stáhnout, abyste si jí mohli třeba vytisknout a dát si jí na ledničku, pracovní stůl nebo jí nosit v kapse.

Dříve, než se na ni podíváte, resp. se podle ní začnete řídit, je důležité, abyste se na chvilku zastavili před tím, než se pustíte do aktivity, kterou hodláte vykonat. Pak aktivitu „prolustrujete“ tak, že si sami pro sebe odpovíte na jednu až pět otázek. Teprve poté se do aktivity buď pustíte nebo ne.

Tak tedy, jaké otázky si pro sebe položíte?

Otázka č. 1 – Vedeš mě, aktivito k cíli? Pokud odpovíte NE, nemá smysl se dál aktivitou zabývat. Nedělejte jí.

Odpovíte-li ANO, položte si otázku č. 2.

Otázka č. 2 – Chci tě, aktivito, přijmout? Pokud NE, pamatujte, že za své rozhodnutí berete plnou zodpovědnost.

Pokud ANO, jděte na otázku č. 3.

Otázka č. 3 – Musím tě, aktivito, udělat já? Jestli NE, je ideální čas aktivitu delegovat na někoho jiného.

Jestli ANO – viz otázka č. 4.

Otázka č. 4 – Kolik je 100 %, abys, aktivito, měla smysl? Není nutné vše dělat na sto procent. Mnohdy stačí osmdesát. Tato otázka je důležitá obzvlášť pro perfekcionisty, kteří chtějí mít vše na sto procent. Nicméně na konci aktivity byste si měli položit otázku: „Udělal(a) jsi, co jsi nejlépe uměl(a)?“ Sami sebe totiž neobelžete.

Otázka č. 5 – Kdy, jak, s kým a kolik budete aktivitě věnovat času? Plán je nutný. Znáte Parkinsonův zákon, který praví, že úkol trvá tak dlouho, kolik na něj máte času? Nedáte-li si časový limit, může se vám aktivita zbytečně protáhnout. Zároveň je dobré přemýšlet, v kterou denní dobu se budete aktivitě věnovat, abyste měli tu správnou energii a drive.

Teď už máte vše promyšleno, je třeba se pustit do akce a aktivitu udělat.

DÁREK pro vás: Tahák, jak řídit své aktivity

 

Výše uvedený postup jsem pro vás připravila ve formě taháku na jednu A4, abyste ho měli kdykoliv k dispozici a mohli ho používat. Stáhněte si ho, vytiskněte a mějte ho na očích, v kabelce, v kapse… Pomůže vám se rozhodovat, zda má opravdu smysl dělat všechno, co byste na první pohled měli udělat.

Jak řídíte své aktivity vy? Máte nějaký vyzkoušený postup nebo je necháte jen tak „plynout“ a rozhodujete se podle vnitřního pocitu? Podělte se se mnou v komentářích.

Přeji vám krásný, úspěšný a spokojený rok 2018.

Mou radostí a vášní je motivovat lidi ke změnám v jejich životě, učit je techniky, jak žádoucích změn dosáhnout a předávat jim vyzkoušené návody, které je dovednou k cíli. Jsem autorkou e-booku Za vším hledej sebe >>, dalších e-booků v oblasti rozvoje osobnosti >> PODCASTU Za vším hledej sebe >> Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů