Pět tipů na (nejen) letní čtení

co si přečíst

V létě, v době dovolených a prázdnin, mívá většina z nás více volného času a může se tak věnovat aktivitám, na které se v průběhu roku příliš času nedostává. Pokud je jednou z těchto aktivit četba dobré knížky, je tento článek určený právě vám. Mám pro vás pět osvědčených tipů, které si můžete s sebou na cesty přibalit do kufru anebo alespoň přidat na svou hromádku knih, které máte v plánu přečíst. Všechny níže uvedené tituly jsem osobně otestovala a mohu vám je tedy s klidným svědomím doporučit :-).

Předesílám, že žádná z následujících knih není beletrie, i když některé by tak mohly na první pohled vypadat. V každém případě se všechny knížky čtou lehce a navíc mají přidanou hodnotu – přimějí vás se zamyslet. Zamyslet nad sebou sama.

20160621_111326

1. Debbie Fordová: Temná stránka hledačů světla

Před čtyřmi lety mi má dobrá kamarádka a lektorka doporučila knihu od Debbie Fordové Temnou stránku hledačů světla. Sháněla jsem jí všude možně. Byla vyprodaná a v knihovně neměli ani jeden „kousek“. Letos byla po dlouhé době opět vydána, a tak si okamžitě našla místo v mé knihovničce.

Kniha se bude líbit všem, kterým vadí různé typy chování či vlastností na druhých lidech. Fordová popisuje, jak se nám v druhých zrcadlí různé formy chování či vlastností, které my sami potlačujeme, stydíme se za ně, nebo si jich ani nejsme vědomi. Dává nám možnost rozklíčovat, s čím my sami bojujeme a zpracovat to tak, abychom naše „špatné“, resp. nechtěné, vlastnosti přijali za své a nebojovali s nimi.

 2. Doreen Virtue: Chci změnit svůj život, ale nemám na to čas

Jestli patříte mezi lidi, kteří neustále bojují s časem a nemají prostor pro své koníčky, sny a činnosti, kterými by se rádi zabývali, pak si určitě přečtěte knihu Chci změnit svůj život, ale nemám na to čas od Doreen Virtue. Že nemáte čas si jí přečíst? 🙂

Velmi srozumitelným a motivačním způsobem ukazuje, jak lze dokázat opravdu hodně. Vše je jen otázkou přístupu k celé věci. V knize najdete řadu konkrétních příkladů z autorčiny praxe a praxe jejích klientů. Věřím, že vás budou inspirovat k tomu, abyste si ve svém životě našli více volného času. A věřte, že  je to opravdu možné. Sama jsem si svůj život přeskládala a vím, že člověk může dosáhnout mnoha svých cílů a předsevzetí, i když je to na první pohled velmi obtížné, až nemožné.

3. Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

Malý princ od Antoine de Saint-Exupéry je klasika, kterou známe asi všichni. Možná jste ho četli jako děti. Původní pohádka pro děti nabyla dalšího rozměru, který vidíme jen my, dospělí. Vidění světa dospělým očima dítěte je neuvěřitelnou možností pohlédnout do svého nitra a uvědomit si, o co všechno jsme v dospělosti přišli.

Nejen, že vás kniha vezme do světa fantazie a zapomenete tak na všední starosti, ale pomůže vám zastavit se a uvědomit si, jak můžeme být jako dospělí někdy omezení. A ještě může mít tato kniha přidanou hodnotu. Pokud si ji totiž přečtete knihu společně se svými dětmi (ideální věk je druhá až pátá třída), mohou si jí zapsat do čtenářského deníku.

4. T. Harv Eker: Jak myslí milionáři

V dnešní době to vypadá tak, že se vše točí kolem peněz. Potřebujeme je ke kvalitnímu životu a i když se to tak nejeví, jsou potřeba téměř všude. Možná namítnete, že si zdraví za peníze nekoupíme. Z velké části už ani toto tvrzení neplatí. Zdraví se v dnešní době točí jenom kolem peněz. A právě vztah k penězům často určuje, jaký vedeme život.

Na toto téma existuje celá řada knih. Mně nejvíce oslovilo Jak myslí milionáři, kterou napsal T. Harv Eker. Vřele vám jí doporučuji, protože v ní autor vysvětluje mýty a domněnky o vztahu k penězům, které si neseme z předchozích generací. Pomůže vám přenastavit váš naprogramovaný přístup k penězům a změnit na peníze úhel pohledu.

5. Spencer Johnson: Kam zmizel můj sýr?

Poslední tip je má velmi oblíbená knížka Kam zmizel můj sýr? Spencer Johnson v ní popisuje, jak se člověk ve svém životě vyrovnává se složitou situací. Sýr přirovnává k složité/měnící se situaci, na kterou člověk často neumí reagovat konstruktivně. V knize porovnává chování lidí a myšiček v případě, že jim ubývá či se jim kazí jejich sýr. Ukazuje, jak si my, lidé, zbytečně ztěžujeme život a situaci, protože se nechceme vyrovnávat se změnami, které nám život přináší. Knihu přečtete za půl hodiny, ale účinek bude mít veliký a dost možná by se dalo říci, že vám změní život, resp. pohled na svět kolem sebe.

Tipů na (nejen) letní čtení mám ještě mnoho. Příště pro vás vyberu něco dalšího. Něco, co vás přiměje k zamyšlení a zároveň si u čtení odpočinete.

Máte VY nějaký tip na čtení? Na čtení něčeho, co vás přimělo něco změnit či zamyslet se nad sebou?

Jestli ano, pište pod článek do komentářů, abychom byli všichni bohatší 🙂.

Děkuji za sdílení.

Mou radostí a vášní je motivovat lidi ke změnám v jejich životě, učit je techniky, jak žádoucích změn dosáhnout a předávat jim vyzkoušené návody, které je dovednou k cíli. Jsem autorkou e-booku Za vším hledej sebe >>, dalších e-booků v oblasti rozvoje osobnosti >> PODCASTU Za vším hledej sebe >> Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů