Desatero lidských lítostí a vítězství

cesta je cíl

Řada lidí pořád něco odkládá. Nejčastěji to, po čem v hloubi duše nejvíce touží. Je to kvůli strachu? Potenciálnímu zklamání? Pocitu, co by tomu řekli ostatní?

V tuto dobu čtu knihu Vůdce, který nepotřeboval žádný titul od Robina S. Sharmy a našla jsem v ní něco, co by vám mohlo pomoci odhodlat se k akci, kterou toužíte udělat, ale z nějakého důvodu jste se do ní ještě nepustili.

Mám pro vás dvě desatera, která ve vás probudí energii k akci.

Desatero lidských lítostí

 1. Přijde tvůj poslední den a ta krásná píseň, kterou měl zpívat tvůj život, v tobě zůstane umlčena.
 2. Přijde tvůj poslední den, aniž bys poznal onu přirozenou sílu, která člověku umožňuje vykonávat skvělou práci a dosahovat skvělé věci.
 3. Přijde tvůj poslední den a ty si uvědomíš, že jsi nikoho neinspiroval žádným příkladem.
 4. Přijde tvůj poslední den a ty budeš plný bolesti, když si uvědomíš, že ses nikdy nepustil do velkého rizika, a nikdy se ti proto nedostalo žádných velkých odměn.
 5. Přijde tvůj poslední den a ty pochopíš, že jsi promeškal příležitost aspoň na okamžik zakusit pocit mistrovství, protože jsi uvěřil lži, že se musíš smířit s průměrností.
 6. Přijde tvůj poslední den a ty budeš nešťastný, protože si uvědomíš, že ses nikdy nenaučil přetvářet nepřízeň osudu ve vítězství a vykřesávat z něj zlato.
 7. Přijde tvůj poslední den a ty budeš litovat, že jsi zapomněl, jaký je nejhlubší smysl práce, totiž pomáhat druhým spíše než sám sobě.
 8. Přijde tvůj poslední den a ty si uvědomíš, že jsi svůj život žil tak, jak tě nutila společnost, a nikoli tak, jak jsi opravdu chtěl ty sám.
 9. Přijde tvůj poslední den a ty si uvědomíš, že jsi nikdy nerealizoval to nejlepší, co v tobě je, a onomu výjimečnému géniovi, kterým ses narodil, ses ani nepřiblížil.
 10. Přijde tvůj poslední den a ty zjistíš, že jsi mohl být vůdcem a mohl jsi po sobě svět zanechat mnohem lepším, než byl ve chvíli, kdy ses narodil. Ale odmítl jsi toto poslání přijmout, protože ses prostě příliš bál. A tak jsi selhal. A život promarnil.

Když jsem toto četla a uvědomila si, že by se to mohlo týkat mě, bylo mi smutno, ale něco uvnitř mi říkalo, že mám ještě šanci, protože dnešek snad není mým posledním dnem. Na druhou stranu, co jiného má člověka „nakopnout“, než uvědomění si, že jeho pouť na tomto světě jednou skončí.

Desatero lidských vítězství

Nicméně četla jsem dál a našla další desatero, tentokrát lidských radostí.

 1. Přijde tvůj konec a ty budeš naplněný pocitem štěstí a zadostiučinění, když si uvědomíš, že jsi využil všechny své zdroje – že jsi plně zužitkoval svůj talent, tedy svůj největší zdroj a svůj největší potenciál tím, že jsi odváděl skvělou práci a vedl jsi neobyčejný život.
 2. Přijde tvůj konec a ty budeš vědět, že jsi dostál těm nejvyšším nárokům a ve všem, co jsi dělal, ses držel těch nejvyšších možných životních hodnot.
 3. Přijde tvůj konec a ty se budeš radovat, že jsi nikdy neztratil odvážného ducha, vždy ses postavil svým největším strachům čelem a proměnil své nejodvážnější vize ve skutečnost.
 4. Přijde tvůj konec a ty seznáš, že ses stal někým, kdo lidi netáhne dolů, nýbrž naopak jim pomáhá růst.
 5. Přijde tvůj konec a ty pochopíš, že i když tvoje cesta nebyla vždy jednoduchá, postavil ses na nohy pokaždé, když ses ocitl na kolenou – a nikdy jsi přitom netrpěl nedostatkem optimismu.
 6. Přijde tvůj konec a ty se budeš těšit slávě, o kterou ses zasloužil ohromnými úspěchy a hodnotami, jimiž jsi obohatil životy lidí, kterým jsi měl to štěstí sloužit.
 7. Přijde tvůj konec a ty budeš zbožňovat tu silnou, etickou, inspirující a empatickou osobnosti, ve kterou jsi dozrál.
 8. Přijde tvůj konec a ty si uvědomíš, že jsi byl opravdovým inovátorem, který místo aby šlapal po starých cestách, dláždil cesty nové.
 9. Přijde tvůj konec a ty budeš obklopen spolupracovníky, kteří tě mají za hvězdu, zákazníky, kteří tě nazývají hrdinou, a svými milovanými, pro něž ses stal nepostradatelným.
 10. Přijde tvůj konec a ty budeš odcházet jako vůdce bez titulu – budeš vědět, že ty úžasné skutky, které jsi učinil, přetrvají dlouho po tvé smrti a že tvůj život bude sloužit jako vzor neomezených možností.

Stále ještě váháte, jestli má smysl pustit se do splnění svého snu? Ať už se rozhodnete jakkoliv, přečtěte si knihu Vůdce, který nepotřeboval žádný titul, dozvíte se v ní mnohem víc.

Jestli souzníte s oběma desatery, budu vám vděčná, když se podělíte s článkem se svými přáteli na Facebooku. Díky.

Mou radostí a vášní je motivovat lidi ke změnám v jejich životě, učit je techniky, jak žádoucích změn dosáhnout a předávat jim vyzkoušené návody, které je dovednou k cíli. Jsem autorkou e-booku Za vším hledej sebe >>, dalších e-booků v oblasti rozvoje osobnosti >> PODCASTU Za vším hledej sebe >> Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů