Využívejte nástroj svého mozku

Víte, že myšlenky v naší hlavě nevznikají zcela logicky? I když si myslíme, že ano, není tomu tak. Naskakují si, mršky, jak chtějí. A nejčastěji bez logiky. Anebo s ní?

Poslechněte si novou epizodu podcastu Za vším hledej sebe ⬇⬇⬇

nebo pokud raději čtete, pokračujte ve čtení ⬇⬇⬇

Ve dvanácté epizodě se podíváme na mé velmi, ale velmi oblíbené téma. Myšlenkové mapy, které používám téměř denně. Na přemýšlení, plánování, rozhodování, řešení problémů a ještě celou řadu věcí.

Jak je to tedy s logikou našich myšlenek, když nad něčím přemýšlíme?

Tak schválně. Co vás napadne, když se řekne hliník? Že by hláška o tom, že se odstěhoval do Humpolce ?? Nebo když slyšíte cokoliv jiného, vybaví se vám konkrétní vzpomínka, která s daným slovem či souslovím souvisí?

Naše myšlení je tzv. asociační, což znamená, že jednotlivé myšlenky se libovolně vážou na předchozí, i když to vypadá na první pohled jako něco zcela nelogického. Ale nelogické to rozhodně není, přesně tímto způsobem náš mozek funguje. Může být pro nás velmi užitečné tyto úžasné schopnosti mozku využívat.

Jak, ptáte se?

Možností je celá řada, ale jednu, na kterou nedám dopustit, je právě již zmíněné myšlenkové mapování. Možná už jste nějakou myšlenkovou mapu viděli. Osobně jich mám nespočet a vždy mi moc pomáhají.

V čem?

Například když:

  • Vymýšlím zbrusu nový seminář nebo „oprašuji“ již zpracované téma
  • Řeším problém, kterému nemůžu přijít na kloub
  • Potřebuji shromáždit informace, abych se dokázala správně rozhodnout
  • Připravuji prezentaci
  • Připravuji se na schůzku sklientem či kolegou
  • Dělám si zápisky ze schůzky nebo porady
  • Sepisuji nebo vypisuji informace např. zknihy, článku apod.
  • Studuji něco nového
  • S dětmi se učíme na písemku
  • Připravuji či vymýšlím, co je potřeba zařídit, abychom odjeli na dovolenou, na prázdniny
  • A nedávno jsem je použila na promýšlení vánočních dárků pro členy naší rodiny

Myšlenková mapa je nástroj mozku. Takto jí pojmenoval propagátor map Tony Buzan. Pán, který v roce 2019 opustil náš svět, myšlenkové mapy zhmotnil do nynější podoby a propagoval po celém světě. Vydal o nich mnoho knih, které byly vydány v mnoha jazycích a také v češtině.

myšlenkové mapy

Myšlenkové mapování není nic nového. Využívali ho např. Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Michelangelo, Thomas Edison, sir Isaac Newton, sir Winston Churchill a další.

myšlenková mapa

Co je na myšlenkových mapách tak skvělého? Proč fungují lépe než klasické (lineární) poznámky?

  • Jsme díky nim tvořivější právě proto, že využíváme myšlenkových asociací
  • Šetří nám čas, protože naše myšlení je rychlejší a produktivnější
  • Pomáhají nám se lépe koncentrovat, protože nám myšlení jede na plné obrátky
  • Rychleji se díky nim učíme, protože jejich grafika podporuje zapamatování
  • Rychleji pochopíme souvislosti, protože mapa z nahodilých myšlenek asociace přímo vytvoří
  • Přemýšlení nás více baví, protože tvorba myšlenkových map je zábava

Vypadá jako chaos?

Občas se mi stane, že se mě někdo zeptá: „Jak se v tý mapě vůbec orientuješ, to vypadá jako totální chaos.“ Lidem, kteří jsou zvyklí na lineární způsob zapisování a používají tabulkové procesory, se myšlenková mapa může zdát jako změť nesouvisejících hesel/ myšlenek/výrazů. Na první pohled nevidí, že to není žádný chaos, ba naopak, že jde o propracovaný systém.

Rozumím tomu, také jsem to tak měla, než jsem si mapu „osahala“ a přišla jí na chuť. Dnes už bych neměnila. Jde o to pochopit princip map, vyzkoušet si je na reálném tématu a zjistit, co všechno umí. Pokud si ji párkrát vyzkoušíte, porozumíte jejím principům a především zjistíte, v čem vám může pomoci.

Jak se myšlenková mapa tvoří a co vše pro ni potřebujeme?

Pro samotnou tvorbu vám mnohdy bude stačit papír A4 nebo větší a tužka či propiska. Když budete mít při ruce pastelky, fixy či zvýrazňovače, tím lépe, ale není to podmínkou.

pastelky

 Jak se myšlenková mapa kreslí?

  • Vezměte si čistý papír a položte ho na šířku. To proto, aby, až se „rozmáchnete“, jste hned nenarazili na okraj papíru a nebyli limitováni.
  • Téma, kterého se mapa týká, napište nebo nakreslete doprostřed papí
  • Od centrálního tématu pak veďte křivé, vlnité čáry na všechny strany. Proč křivé? Křivé čáry pomáhají pravé části mozku být tvořivý/á. Rovné čáry jsou lineární a linearita kreativitu spíše omezuje, než podně Tyto čáry nazýváme hlavní větve, ze kterých pak kreslíme další větve navazující na hlavní.
  • Zásadou je psát JEDNO slovo na JEDNU větev, abyste nebyli příliš omezová Kjednomu slovu vás totiž napadne více asociací než k sousloví. Pokud místo slova nakreslíte obrázek, tím lépe. Obrázky a tvořivost jsou spřízněné duše.
  • Pokud se zaseknete při rozvíjení podtémat, nakreslete k němu prázdné větve a přejděte k jinému podtématu a to rozvíjejte. Proč kreslit prázdné větve? Mozek se totiž bude snažit je zaplnit, což znamená, že bude vytvářet další asociace, které by vás nemusely napadnout, kdybyste vmapě žádné prázdné větve nemě

myšlenková mapa

Myšlenkové mapy a přeskakování z tématu na téma

Výhodou myšlenkové mapy je, že můžete přeskakovat mezi podtématy, jak se vám zachce. Právě proto, že naše myšlení je asociační, můžete své myšlenky a nápady zapisovat na takové větve k takových podtématům, ke kterým patří. Můžete zkrátka „skákat“ z jedné větve na druhou a jiné další. Libovolně.

Díky skákání se vám začnou vytvářet souvislosti, které na první pohled nejsou patrné. Větve vedou k určitým nápadům a postupně vám začnou ukazovat propojení jednotlivých myšlenek, které byly zprvu nahodilé.

Hlavní zásady

Čím více „křivosti“, obrázků, symbolů, barev, tím lépe. Všechno toto podporuje tvořivost a kreativitu a o to jde v myšlenkových mapách především.

Pokud nepoužíváte pastelky či fixy ihned při tvorbě mapy, obtáhněte si pak jednotlivé větvě např. zvýrazňovači. Barvy vám zároveň mapu a vaše myšlenky zpřehlední.

Detail vs. celek

Asi dobře znáte situaci, kdy jste ponořeni v problému natolik, že pro stromy nevidíte les. Můžete ho vidět velmi těžko, když stojíte pod stromy a vidíte jen na pár metrů kolem sebe.

Mapa vám pomůže jednotlivé stromy zmapovat, abyste poté dokázali vidět celý les shora, jako byste se nechali vyvézt vrtulníkem do oblak. Mapa totiž ukazuje nejen detail, ale i celek. A pro pochopení celého problému potřebujeme oba pohledy.

Mapa ovšem pomůže i těm, kteří naopak tráví mnoho času ve vrtulníku. Vidí sice hodně souvislostí, ale uniká jim detail. Kreslením mapy se tak k detailu dostanete daleko snáze a souvislostí nakonec uvidíte mnohem víc.

Nikdo další mé mapě nerozumí. Co s tím?

Když si vytvoříte vlastní mapu a ukážete jí druhému člověku, nemusí jí zcela rozumět. Vaše mapa je totiž mapa VAŠICH myšlenek. Druhý by stejné téma se stejnými znalostmi namalovat úplně jinak. A proto, pokud byste svou mapu chtěli někomu předat, vysvětlete mu své myšlenkové pochody, aby mapu přečetl.

Jak je to s týmovou mapou?

Myšlenkovou mapu můžete vytvořit třeba i na poradě. Dokonce je to skvělý nástroj na to, abyste společně vyřešili nějaký problém nebo vymysleli cokoliv nového.

Je ovšem důležité, aby na poradu každý přišel se SVOU mapou, kterou si předem připraví. Každý by měl věnovat určitý čas tomu, aby se sám zamyslel nad daným problémem či tématem.

Poté se na poradě sejdou všichni se svými mapami, představí je ostatním a vytvoří jednu společnou. Při vzájemném představování map totiž dojde k tomu, že všechny zúčastněné začnou napadat další asociace, které mohou zaznamenat do společné mapy. Týmová mapa nebude pak jen „součet“ individuálních map, ale jejich násobkem.

myšlenkové mapy

Pokud jste mapu zkusili, možná vám její podoba něco připomněla:

  • Hlavní téma jako kmenu stromu
  • Hlavní větve jako hlavní větve stromu
  • Vedlejší větve jako vedlejší větve stromu
  • Další větve jako další a další větvičky

Jedno vychází z druhého a navazuje na sebe.

myšlenková mapa

Teď, když víte, jak vytvořit myšlenkovou mapu, vezměte do ruky papír a tužku a pusťte se do ní.

Je možné, že když si zkusíte vytvořit svou myšlenkovou mapu poprvé v životě, může se vám zdát jako ne příliš užitečná. To se často stává v případě, že děláme poprvé v životě něco úplně nového, co nemáme zažité.

Nevzdávejte to po prvním neúspěchu, dejte mapám šanci.

Mám svou zásadu, že když zkouším něco nového, zkouším to minimálně třikrát, protože vím, že napoprvé se povede máloco. To mi připomíná, když jsem začala péct domácí kváskový chleba. Opravdu povedl se mi až šestý.

Uvidíte, že se myšlenkové mapy stanou vaším oblíbeným nástrojem pro krocení vašich myšlenek ?. Užijte si je.

Mou radostí a vášní je motivovat lidi ke změnám v jejich životě, učit je techniky, jak žádoucích změn dosáhnout a předávat jim vyzkoušené návody, které je dovednou k cíli. Jsem autorkou e-booku Za vším hledej sebe >>, dalších e-booků v oblasti rozvoje osobnosti >> PODCASTU Za vším hledej sebe >> Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů