Vydržím do konce

Změna je součástí života každého z nás. Každý den se něco mění. Nikdy nejsou dva dny v našem životě stejné. Přesto změny často odmítáme. Míváme totiž zkušenost, že nemá cenu se namáhat, protože změna stejně nepovede k lepšímu.

Co když se ale ke změně rozhodnu já sám, protože z nějakého důvodu změnu potřebuji? Ať se týká čehokoliv, podíváme se společně na to, jak taková změna probíhá.

Rozhodnete-li se něco změnit, udělali jste krok číslo jedna a k němu vám velmi gratuluji. Je to dílčí úspěch, kterého si važte, protože není jednoduché si přiznat, že vám dosavadní způsob myšlení, chování, konání nevyhovoval, nepomáhal vám, ba dokonce mohl i škodit.

Samotné rozhodnutí však nestačí k tomu, abyste dosáhli změny a potažmo úspěchu. Víte-li, jak na to, je snadné udělat krok číslo dva – začít aplikovat změněný vzorec myšlení -chování – konání.

Už jste v minulosti zkoušeli něco změnit? A podařilo se vám změny dotáhnout do konce?

Pokud ano, gratuluji vám k tomu, co se vám podařilo.

A k tomu, co se vám nepodařilo dotáhnout do konce vám povím, proč se tak stalo, abyste na úskalí při realizaci vašich změn byli příště lépe připraveni. Štěstí přeje připraveným, a pokud víte, že klacky pod nohama jsou házeny každému, kdo se vydá jinou cestou než doposud, máte větší šanci cíle či změny dosáhnout. Jak ale takové klacky pod nohama vypadají?

Začínám se měnit. Čekají mne nástrahy, které vedou k selhání.

Ke změně se uchylujeme v okamžiku, kdy už nechceme z jakéhokoliv důvodu jít stejnou cestou jako doposud. Je jedno, zda se jedná o změnu myšlení, změnu životního stylu spojeného s jiným – zdravějším jídlem, cvičením či jiné další změny, které by vám měly přinést větší spokojenost.

Je důležité, abyste si uvědomili, kde vás mohou čekat úskalí, kvůli kterým jste třeba v minulosti selhali a kvůli kterým selhává většina lidí. Chtěla bych vás ubezpečit, že nelehký průběh změny je PŘIROZENÝ a zcela NORMÁLNÍ. Jen je potřeba vědět, jak vyzrát na krize, které vás na cestě ke změně, potažmo k cíli, čekají.

Štěstí přeje připraveným

Když se rozhodnete pro změnu a začnete jí realizovat, obvykle jste plni energie a chuti. Je to proto, že vidíte, jak bude nová situace vypadat, jak budete spokojení, zdraví, štíhlí, plni energie, bohatí, úspěšní a nevím, jací ještě. Vidina konečné podoby vás naplňuje neskutečnou touhou naplnit své rozhodnutí.

Začnete aplikovat nové formy myšlení, činností a pomalu začnete zjišťovat, že to není tak jednoduché, jak jste si původně mysleli. Vaše nadšení začíná opadávat a nové fungování pro vás začíná být náročnější. Už to nejde samo jako na začátku.

Stává se to proto, že každá cesta k novému je lemována dílčími neúspěchy v podobě nároků, které na vás změna klade. Abyste něco začali dělat jinak, potřebujete vědět, jak na to. Často chybí potřebné dovednosti a lidé se musí nové postupy učit. A jak sami víte, učení jde někdy lépe, někdy ztuha. A když vám jde něco ztuha, nemáte pro to dostatečnou motivaci jako pro něco, co jde lehce.

V této fázi lidé začnou ztrácet iluze a začínají přemítat, zda se rozhodli správně. Změna jim činí větší a větší problémy a přináší chvilky smutku, zlosti, pochybností a někdy i slz. Zde se lidé nachází na dně, a pokud se nevzdali dříve, vzdávají se právě v této chvíli. Je to proto, že nevědí, co je čeká. Nevědí, že ode dna se dá odrazit. Nevědí, že pokud klesli, mohou zase vzlétnout. Nevědí, že pokud upadli, mohou zase vstát.

Není důležité, kolikrát upadnete, ale kolikrát se zvednete.

Když se podíváte na obrázek níže, uvidíte, že dno, resp. slzavé údolí, se na konci mění a křivka stoupá vzhůru. Pokud jste si vědomi toho, že slzavé údolí je běžná součást změny a zároveň má svůj konec, máte větší šanci uspět a dotáhnout změnu do úspěšného konce. Nastává totiž fáze učení se a fáze drobných úspěchů.

Fáze procesu změny - obrázekzdroj: Bischof A., Bischof, K.: Aktivní sebeřízení. Grada Publishing, Praha 2003

Zde velmi doporučuji odměňovat se za drobné úspěchy. Odměna může mít i podobu obrazného poplácání se po ramenou. Už jen to, že si uvědomíte svůj „malý“ úspěch, jste za něj vděční a máte z něj radost, vás posiluje na cestě vpřed.

Soustřeďte se na dílčí ÚSPĚCHY

Prosím, soustřeďte se na dílčí ÚSPĚCHY. Neúspěchy příliš neřešte a berte je jako součást cesty. Využijte je k tomu, abyste věděli, že tudy cesta nevede. Z neúspěchů má plynout poučení (viz fáze učení na obrázku). Nemáte se jimi trápit! Berte je jako klacek, který vám život hodil pod nohy a vy máte s tím klackem něco udělat. Klacek se dá např. překročit, zlomit, spálit, udělat z něj štěpku 🙂 a kdo ví, co ještě.

Člověka motivuje a baví to, co mu jde rychle, co se mu daří, co mu přináší radost. Proto je nutné si uvědomovat dílčí, malé i nejdrobnější úspěchy, které vás budou motivovat, abyste v cestě pokračovali.

Na konci cesty vás čeká váš vysněný obraz, který jste měli na začátku, když jste se pro změnu rozhodovali. A vězte, že vás na konci nečeká jen váš obraz. Čeká vás daleko více, protože jste se po cestě naučili řadu nových věcí, získali řadu nových dovedností. Může se stát, že změna předčí vaše očekávání a přinese mnohem více, než jste si vůbec dokázali na začátku představit.

Kdykoliv se v budoucnu rozhodnete pro změnu, mějte na paměti křivku na obrázku. Klidně si obrázek dejte před sebe, abyste věděli, že po slzách přijde úspěch. Tak, jak to v životě chodí u všech lidí.

Jen ti, co vydrží a překonají slzavé údolí, totiž dojdou tam, kam mají namířeno. Jen silní se nevzdávají. A každý z nás je silný.

cycle-770665_1280

PŘEJI VÁM HODNĚ SÍLY NA VAŠICH NOVÝCH CESTÁCH.

Mou radostí a vášní je motivovat lidi ke změnám v jejich životě, učit je techniky, jak žádoucích změn dosáhnout a předávat jim vyzkoušené návody, které je dovednou k cíli. Jsem autorkou e-booku Za vším hledej sebe >>, dalších e-booků v oblasti rozvoje osobnosti >> PODCASTU Za vším hledej sebe >> Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů