Štěstí = N + P + D. I štěstí má svoji rovnici…

Každý z nás čas od času hledá štěstí. Co je ale štěstí? Muška jenom zlatá to být také může :-), ale v každém případě je štěstí souhra různých okolností a faktorů.

fruit-flies-1588907_960_720
Na internetu existuje řada návodů na šťastný život. Opravdu ale existuje univerzální návod pro všechny lidi na této planetě? Troufám si říci, že ne. Mimo jiné proto, že každý jsme originál a na každého z nás platí něco jiného.

Přesto všechno pro vás mám tip, jak o své štěstí v životě pečovat nebo kde ho hledat. Tip jsem našla v knize Dalajlamova kočka a umění příst (autor David Michle). A protože se mi moc líbí (doporučuji si knihu přečíst) a je velmi srozumitelný, musím se s vámi o něj podělit.

 

Štěstí má svoji rovnici, která zní: N + P + D = Š.

Štěstí se rovná tomu, čemu se říká biologické nastavení, neboli N, plus životní podmínky, neboli P, plus D, což znamená dobrovolná nebo zájmová činnost.

Podle této teorie je každý předem biologicky nastaven na určitý průměrný stupeň prožívání štěstí. Někteří lidé jsou od přírody spokojenější a radostnější a představují jeden konec pomyslné křivky.

Ti, kdo mají naopak sklony k zádumčivosti a skleslosti, se nacházejí na jejím opačném konci.

Většina z nás se pohybuje někde uprostřed. Toto biologické nastavení je naše osobní norma, základna, v níž je nám dobře, a kam se vracíme po všech vítězstvích a prohrách, vzletech a pádech každodenního života.

Když vyhrajete v loterii, budete nějakou chvíli šťastnější. Jak ale ukazují výzkumy, po určité době se zase vrátíte ke svému biologicky nastavenému vnímání štěstí.

 

Je možné toto nastavení změnit?

Z výše uvedené citace vyplývá, že jsme si všichni na Zem přinesli určitou výbavu. Otázkou je, zda je možné toto nastavení změnit. Co myslíte, je?

Zjistila jsem následující:

 Jde to změnit meditací. Meditace má výrazný účinek. Vědecké studie dokládají, že zkušení meditující se naprosto vymykají běžnému měření.

Co se týče P, podmínek, jsou to věci, které nemůžeme příliš ovlivnit – například pohlaví, věk, rasu, sexuální orientaci. Podle toho, kde se ve světě narodíte, jsou tyto faktory buď nesmírně důležité, nebo naopak zcela nepodstatné pro vnímání štěstí.

 A pokud jde o D, neboli dobrovolné činnosti, tam je důležité to, čemu se chcete věnovat, jestli cvičíte, meditujete nebo se třeba učíte hrát na klavír. Takové aktivity vyžadují stálou pozornost, je to něco, co vám nezevšední tak, jako se vám může omrzet nové auto nebo třeba nová přítelkyně :-).

Podíváte-li se na celou rovnici štěstí, zjistíte, že některé faktory můžete měnit (N a D) a některé ne (P).

Co to pro nás znamená?

Zaměřte svou pozornost na to, co změnit můžete a co bude mít pozitivní vliv na váš vnitřní pocit štěstí.

Pokud vám ale ke štěstí něco chybí, je pravděpodobné, že potřebujete ve svém životě něco změnit. Změna bývá často obvykle spojována s úsilím, překonáváním překážek a mnohdy také se selháním. Abyste vydrželi až do konce a dostáli svému úsilí a snaze, pomůže vám můj e-book ZA VŠÍM HLEDEJ SEBE se všemi jeho bonusy. Podívejte se a uvidíte.

3sipky-dolu-tmave

xw

A co děláte vy pro své vnitřní štěstí?

Podělte se v komentářích…

Mou radostí a vášní je motivovat lidi ke změnám v jejich životě, učit je techniky, jak žádoucích změn dosáhnout a předávat jim vyzkoušené návody, které je dovednou k cíli. Jsem autorkou e-booku Za vším hledej sebe >>, dalších e-booků v oblasti rozvoje osobnosti >> PODCASTU Za vším hledej sebe >> Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů