Nemůžete něčemu přijít na kloub? Problém vyřešíte, když na něj nebudete myslet…

kreativní myšlení

Každý z nás čas od času potřebuje přijít na způsob řešení nějaké situace, záludnosti, nebo jen tak vymyslet něco, co mu usnadní práci, ušetří čas či vyřeší něco, na čem mu záleží.

Přemýšleli jste někdy nad tím, kdy je nevhodnější řešit problémy, se kterými se v životě či práci setkáváte? Možná jste také zjistili, že čím více nad danou situací přemýšlíte, tím méně konstruktivních myšlenek vás napadá? Čím to jen může být?

Pravdou je, že čím více nad problémem přemýšlíme, tím více se do něj ponořujeme a často nám unikají souvislosti, které vedou k jeho řešení. Dalším důvodem je, že přetížené myšlení málokdy pomůže k „převratnému“ nápadu.

Pokud jste někdy nad problémem přemýšleli v týmu, určitě jste vyzkoušeli něco jako brainstorming. A pokud jste brainstormovali tak dlouho, že už jste se cítili zoufalí, přišly nápady a myšlenky, které nakonec byly použitelné. Čím to bylo?

Vědci zjistili, že nápady, myšlenky, které nám pomáhají k řešení problémů, přicházejí ve chvíli, kdy na ně vůbec nemyslíme (u brainstrormingu trvajícího hodinu už také na daný problém nemyslíte a napadají vás na první pohled hlouposti).

 

Tři nejčastější místa

Americký profesor psychologie Julian Jaynes se tímto zabýval a přišel na tři místa, na kterých lidé nejčastěji přicházejí na reálná a konstruktivní řešení svých situací. Tato místa pojmenovat „Three B´s“ neboli „Tři B“.

První B je „BUS“ – neboli autobus, respektive jakýkoliv dopravní prostředek.

Druhé B je „BATH“koupelna, sprcha, vana, koupel samotná.

Třetí B je „BED“postel, ve které spoustě lidem přichází uprostřed noci převratná řešení, když nemohou spát.

Míst, na kterých vás napadají úžasné myšlenky je jistě více. Může to být les, hory, zahrádka, příroda jako taková, fitcentrum, atp. Co tato místa spojuje je „odpočívající“ mozek. Mozek, který má v danou chvíli pauzu od situací, které řešíte. Soustředí se na vykonávání jiných, konkrétních činností, a tudíž „nemá čas“ se zaobírat problémy.

Díky této „pauze“ se v hlavě objeví myšlenky, které pomohou vyřešit vše, co potřebujete.

A jen tak mimochodem, víte, kde mne napadl nápad napsat článek na toto téma? V koupelně při fénování vlasů :-).

Co z toho vyplývá?

Potřebujete-li cokoliv vyřešit a myšlenky ne a ne přijít, přestaňte se danou situací zabývat. Dejte mozku „pauzu“zaměstnejte ho něčím jiným. Jděte si třeba uvařit kávu, popovídejte si s kolegou či partnerem o něčem jiném, nebo se jděte projít, zaběhat si, zajezdit si na kole… Uvidíte, že řešení přijde „samo od sebe“.

Spousta vědců a vynálezců takto přišlo na své objevy. Např. i Otto Wichterle „objevil“ dnešní měkké kontaktní čočky na procházce se svou ženou.

A proč tohoto způsobu myšlení programově nevyužívat, když to funguje…

Pište si, pište si, pište si

Potíž ovšem nastává, když nápady přijdou právě v momentu, kdy je nejméně čekáme. Což se de facto stává ve většině případů. Myšlenka přijde, moc se nám líbí, je úžasná a určitě nám pomůže se pohnout vpřed. Jenomže právě v tu dobu jsme na procházce, ve sprše, v autobuse, řídíme auto… A než se dostaneme k tomu, abychom myšlenku uvedli v život, odejde, už se nevrátí anebo si jí nezapamatujeme v té podobě, ve které přišla.

Jak nápady chytit a nepustit?

20160924_135414Vzhledem k tomu, že se mi často stává, že převratné myšlenky přijdou v jiné době, než když sedím u počítače nebo u papíru s tužkou, pořídila jsem si speciální sešit určený pouze pro „polibky od múzy“. Nosím ho všude s sebou (také podle toho vypadá :-)). Je lehký, měkký, útlý, vejde se mi do kabelky. Vytahuji ho vždy, když přijde nápad, a píši, píši, píši. Vše, co mne napadlo do nejmenšího detailu.

Pokud přijde nápad na místě, kde sešit nemám, běžím si myšlenku co nejrychleji napsat na jakýkoliv kus papíru, protože vím, že v dané podobě vypadá nápad jen dočasně.

Na procházkách sešit nemám. Nevadí. Mobil nosím s sebou prakticky pořád. Mám v něm aplikaci určenou pro poznámky, konkrétně Evernote, kterou používám pro tyto případy. Nebo využiji diktafon, který mobil také obsahuje.

Ve finále je jedno, kam si své myšlenky poznamenáte. Nejdůležitější je, být ochoten udělat pár kroků a činností navíc a nápad si poznamenat. Pokud to neuděláte, může se stát, že váš nápad zapomenete a ten zmizí stejně rychle, jako přišel.

Ať jsou vaše místa, na kterých jste nejkreativnější jakákoliv, využívejte je ve svůj prospěch a choďte nápadům naproti. Děláte to jen a jen pro sebe :-).

A při jakých příležitostech máte nejvíce nápadů vy? Podělte se, prosím, v komentářích, ať jsme všichni bohatší.

 

Mou radostí a vášní je motivovat lidi ke změnám v jejich životě, učit je techniky, jak žádoucích změn dosáhnout a předávat jim vyzkoušené návody, které je dovednou k cíli. Jsem autorkou e-booku Za vším hledej sebe >>, dalších e-booků v oblasti rozvoje osobnosti >> PODCASTU Za vším hledej sebe >> Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů