„Všichni si myslí, že změní svět, ale nikdo nepřemýšlí, jak by změnil sebe.“
Lev Nikolajevič Tolstoj
Koncem minulého roku jsem se na seminářích setkávala s řadou lidí, kteří si stěžovali na vedení společnosti, že je nikdo nechválí, neděkuje jim, práce je „vysává“ atp. Shodou okolností po novém roce na jiném semináři jsem slyšela od účastníků něco podobného – šéf nefunguje, jak by měl, kolegové nedodávají práci ve stanoveném termínu atd. atd. Jedno mají stížnosti společné – nespokojenost se stávající situací.
Většina lidí, když je nespokojena se současnou situací z jakéhokoliv důvodu, si na situaci stěžuje. Pojďme se podívat hlouběji do nitra stěžujícího si člověka. Co se v něm odehrává? Jak se v daném okamžiku cítí?
Zkuste si vzpomenout na situaci, kdy jste si na něco stěžovali. Co jste prožívali? Většina z vás jistě odpoví: „Necítil(a) jsem se dobře.“ „Byl(a) jsem naštvaný(á).“ „Všechno bylo v tu chvíli „černé“. „Bralo mi to chuť a energii“. Je zřejmé, že naštvání a nespokojenost vám přináší samé negativní pocity a nic dobrého. Pokud tato situace trvá delší dobu, může vést i k dlouhodobému stresu a ovlivňovat negativně chování člověka i v jiných oblastech jeho života.
Skvělá zpráva ale je, že to takto již být nemusí. Stačí se na danou situaci podívat jako na situaci řešitelnou.
Pokud nejste se situací ve svém životě, ať už soukromém nebo pracovním, spokojeni, můžete s ní udělat tři věci, resp. jednu ze tří. Ať se situací uděláte cokoliv, neměli byste si na ní už v budoucnu stěžovat, protože už de-facto nebudete nespokojeni.
Možná už jste se někde setkali s heslem „Love it, leave it or change it!“. Hezky a trefně řečeno. A je v něm svatá pravda. Ale jak s ním v praxi naložit? Podívejme se na toto heslo blíže, v jiném pořadí a řekněme si, co konkrétně můžeme se situacemi, se kterými nejsme spokojeni, udělat.
Nejsem-li s nějakou situací spokojen, existuje možnost z této situace odejít, zbavit se jí. Jestliže uděláme tento krok, v situaci se už nebudeme dále ocitat, a nespokojenost tím pádem zmizí. Jde-li tedy opustit stávající stav a jestliže zároveň chcete tento stav opustit, jděte do toho!, Je to nejjednodušší cesta, jak se negativní situace zbavit a být spokojenější.
Ne vždy je ale možné z nevyhovující situace hned anebo vůbec odejít. Nemůžeme například jen tak odejít ze vztahu, z manželství, ve kterém máme děti, přestat se vídat se svými blízkými, odejít ze zaměstnání, opustit své kolegy, se kterými jsem v úzké spolupráci… Taková rozhodnutí by většinou způsobila více škody než užitku a museli bychom nést plné následky našeho počínání.
Pokud tudy cesta nevede, co mohu udělat jiného?
Nemohu-li nebo nechci-li opustit stávající situaci z jakýchkoliv důvodů, mám možnost situaci změnit. Nejsem-li spokojen(a) se svou váhou, mohu zhubnout či přibrat. Nemám-li tak pevné zdraví, jak bych si přál(a), mohu např. přizpůsobit svůj životní styl a tempo. Nechci-li opustit svého partnera či partnerku, udělám vše proto, aby se náš vztah změnil, resp. tou změnou budu já sám (sama). Zkrátka a dobře, vymyslím možnosti, co s nepříznivou situací udělám, jak bych ji mohl(a) změnit. Důležité ale je změnu skutečně provést. Jít do akce!
Stává se, že se ocitneme v situaci, ze které nemůžeme nebo nechceme odejít a nebo ji dokonce ani nemůžeme změnit. Nelze např. změnit způsob fungování firmy, jsem-li malý pán… V některých případech může být i toto možné. Ale pokud by tato změna vyžadovala značné úsilí s nejitým výsledkem, je otázkou, zda má taková snaha o změnu nějaký smysl. Pokud z nepříznivé situace, ve které se nacházíte, vyplyne, že z ní nemůžete odejít a ani ji změnit, nabízí se třetí možnost.
Možná vás napadá otázka: „Jak mám mít situaci rád(a), když s ní nejsem spokojen(a)?“ Pravda, možné to není, pokud váš postoj k situaci zůstane nezměněný. A o to tu běží. O POSTOJ k dané situaci. Úhel pohledu! Nic jiného.
Jsem-li např. v zaměstnání nespokojený(á), nechci odejít a na změnu se cítím „krátký(á)“, mám možnost se s takovou situací smířit. Brát jí takovou, jaká je. Zkuste se podívat hlouběji a možná zjistíte, že vás na vaší práci baví něco, kvůli čemu byste jí neopustili. Něco, co vám vaše práce přináší a co má pro vás velký význam. Možná vás nadřízení neoceňují a nechválí, protože je také nikdo neocení a nechválí. Ale proč se kvůli tomu trápit a kazit si náladu. Negativní energie/nálada se pak projevuje ve vašem chování a vy ji přenášíte na lidi kolem vás, vaše blízké. Od nich se k vám v různých podobách vrací zpět. Pokud taková situace trvá delší dobu, dochází většinou ke zhoršení vztahů s vaším okolím. Vaše celková nespokojenost i nespokojenost vašeho okolí se prohlubuje a vzrůstá.
Zkuste najít (hledejte) smysl a hlubší význam v tom, co děláte a mějte svou celkovou situaci rádi i přes některá její dílčí negativa.
Před pěti lety mi jedna účastnice na semináři stressmanagementu říkala, že se nemůže smířit s tím, že je její syn homosexuál. Že se pořád snaží mu to vymluvit, najít mu nějakou partnerku atp. Samozřejmě s negativním výsledkem. Navíc celá její iniciativa zhoršovala jejich vzájemný vztah. Na celou situaci jsme se společně podívali zmiňovanými třemi možnostmi. Přerušit vztahy se svým synem nechtěla. Změnit situaci nemohla, protože jak známo, z homosexuála heterosexuála neuděláte. To znamená, že jediné, co bylo možné se situací udělat, bylo vzít jí takovou, jaká je, protože svého syna milovala.
Určitě není jednoduché „mávnutím proutku“ změnit svůj postoj a smířit se s nějakou negativní situací nebo na ní dokonce najít to dobré a pozitivní. Je ale potřeba si uvědomit, že neustálé stěžování si samo o sobě nic neřeší. Naopak zatěžuje naši mysl, bere nám energii a negativně ovlivňuje naše chování. Pokud je to jen trochu možné, je dobré negativní situace řešit. Uvidíte, že se zlepší vaše nálada, vyrovnanost a že budete mít více síly a energie. Věřte, že to na vás vaše okolí pozná.
Ještě pořád nejste s nějakou situací spokojeni?
Co s ní teď uděláte? Záleží to jen a jen na vás.
Jedno ale mějte na paměti: Pečujete tím jen a jen o sebe!
A protože vy jste jediný člověk, se kterým musíte strávit celý život 🙂, má smysl se tím zabývat!!!
A vězte, že svým novým přístupem pozitivně ovlivníte i své okolí! A to je dvojnásobný důvod, proč se k situacím stavět nově a zbořit tak Tolstého myšlenku :-).